Fotografije, sheme i uputstva kako napraviti svoju opremu za proizvodnju piva.
#12021 od raix
21 Avg 2016 17:27
koliko shvatam, frizider bez vrata ce stajati u ovoj proistoriji koju si izolovao sa stiroporom. nadam se da si planirao da vrata od prostorije sto bolje dihtuju. Bilo bi dobro da montiras i nekakav ventilator ili mozda dva u prostoriju, da cirkulisu vazduh. Mislim na one za kompjutere, oni se malo greju i malo trose. Mislim da ces imati problem sa vlagom tj kondenzom u ovoj prostoriji, ali to ces videti kada frizider bude radiopunom parom. Ako je to onaj frizider sto ne ledi, gde mu se nalayi isparivac? u prostoriji ili van nje. I gde se nalaze rebra od frizidera?
#12022 od CTEBAPA
22 Avg 2016 10:35
@raix
jeste, sa frizidera skinuo vrata i napravio malo vecu komoru tj prosirio ga. Frizider je imao onu kutiju za zamrzavanje-friz samo sam sa nje skinuo vratanca. Rebra frizidera , kompresor i ostala cuda su na zadnjoj starni frizidera, do zida. Pa ne bas do zida ali 10cm od njega, i tu planiram da namestim jedan ventilator - tipa oni sto idu u kupatilo i da montiram crevo od aspiratora da se kroz njega izbacuje toplota. Stiropor nije skroz do zida nego na 1cm otprilike . Imam nameru da stavim neki ventilatorcic od kompa unutar komore, samo da smislim kako to da prikljucim i sve izvedem. vrata cu izolovati ali ce iza samu komoru zatvarati posebna ploca isto od stiropora. Nadam se da cu uspeti sve dobro da upakujem-izolujem. I jos nameravam da stavim nesto tipa alu folija u unutrasnjost cele komore tj da je oblozim sa istom.
#12023 od raix
22 Avg 2016 11:57
smatream da rebra frizidera treba da budu van prostorije koju planiras da hladis i pored toga sto ces ventilatorom da odvodis temp sa rebara. suprotno nikada neces postici da u toj prostoriji bude nesto hladnije. kompresor ce raditi po zadatoj temperaturi i to non stop na kraju ce darikne.
#12027 od Stole
22 Avg 2016 12:56
raix je napisao:smatream da rebra frizidera treba da budu van prostorije koju planiras da hladis i pored toga sto ces ventilatorom da odvodis temp sa rebara. suprotno nikada neces postici da u toj prostoriji bude nesto hladnije. kompresor ce raditi po zadatoj temperaturi i to non stop na kraju ce darikne.

Potpisujem. Isparivac mora da ide van prostorije ako planiras da ovo radi kako treba.
#12030 od CTEBAPA
22 Avg 2016 13:20
Rebra suvu prostoriji ali ne i u komori koja se hladi. Uz bok frizidera je stiropor tako da je zadnji deo frizidera odvojen tj van same komore, a kako ima malo mesta do zida stavio bih ventilator da odvodi toplotu. Savetovali ste da nece biti dobro da izolujem celu prostoriju i samo ubacim fridz, tako da je napravljena komora tj prosiren frizider tako da su rebra van same zapremine koja se hladi. Skontao sam da ce tako moci ? A mozda i nisam to bas dobro shvatio... :ziveli:
#12031 od Stole
22 Avg 2016 13:23
Dobro si ti skapirao i odradio nego te mi nismo dobro razumeli. Mi kazemo "prostorija" a zapravo mislimo na komoru. Dakle, rebra ne bi smela biti u komori koja se hladi. Posto nisu, bice skroz ok da jos dodatno odvodis toplotu iz prostorije u kojoj se nalazi komora :)
#12034 od CTEBAPA
22 Avg 2016 13:37
Nijesam ni ja bas objasnio, mislio sam da se vidi na slici.
Kako god, vec sam se prepao da treba ponovo da radim . Jeeeee ;)
#12036 od raix
22 Avg 2016 15:37
Znaci iza frizidera je dupli zid a u njemu su isparivac i rebra. To si hteo da kazes. Ok. Koliko tu ima prostora da uglavis ta rebra? 10 cm ili manje. I da li je taj prostor potpuno zatvoren ili ima negde neku rupu da odvodi vazduh? Pominjao si wc ventilator.
#12038 od CTEBAPA
22 Avg 2016 15:54
Slika

skica nabrzaka (podgled odozgo),
naravno nije odgovarajućih proporcija.

Na taj prostor odgore bih stavio ventilator za kupatilo i odvod kao za aspirator ( prostor je nekih 10tak cm širok).