Čekaj, pivo se kuva? Gde mogu da se informišem?
Поздрав пивска фамилијо...
Е овако....Читам ја тако те рецописе овди по форум и сви нешто помињу онај слад што га зову Бачка Паланка. Не мрзело мене, одем ја на сајт оних мајстора за пиво, прелистам сладове, али нема Бачке Паланке...Е сад, да ли тај обешењак има неки други назив или, још боље, где и како да га нађем. То је једно....Друго, шта је ирска маховина и за који андрмољац се она користи? И треће, видим да постоје неки софтвери за пиво. Ја сам скинуо БирСмит 2, а знам да постоје неки калкулатори на одређеним сајтовима, а питање је следеће: колико ми ти софтвери могу помоћи и који од њих је по вама најбољи. Одговоре очекујем за 3, 2, 1.....сад!
:ojha:
#8573 od Ilke
05 Jan 2016 01:22
Taj sto zovu Backa Palanka ti je pilsner slad sladjen u Palanci,mislim da se sladara zove Maltinex.Irska mahovina je alga koja se ubacuje 10ak min pred kraj kuvanja kako bi ti pivo bilo bistrije..Ja koristim BeerSmith2,nisam koristio druge pa ne mogu da ti kazem koji je najbolji ali znaci dosta.Lepo sklepas recept u njemu,vidis na sta ce to da lici,zapisuj gubitke u toku kuvanja pa ubacuj u njega i posle par kuvanja ces moci lako da pogadjas OG i kolicinu u fermentoru..
#8574 od Sremska Piva
05 Jan 2016 01:39
Da Maltinex a sorta slada je Nectaria, jeste pilsner. :beer-funnel:
#8577 od Mali Bane
05 Jan 2016 11:51
Backu Palanku uzimas u sladari u Backoj Palanci. Uzima se na dzak.
BIP slad uzimas isto na dzak, sad cu ja ovih dana opet organizovati grupnu nabavku, samo da resim ugovor :)
#8581 od civi
05 Jan 2016 14:32
koštaju isto kupuju se na džak, kilogram je 66 din.
Svi pominju taj slad jer ga koristimo kao osnovni u koji se onda dodaju specijalni sladovi. Svakako ako kupiš pilsner slad kod majstora ili zemunaca nećeš pogrešiti ali je duplo skuplji od BIP-a i BP a siguran sam da nije duplo bolji
civi je napisao:koštaju isto kupuju se na džak, kilogram je 66 din.
Svi pominju taj slad jer ga koristimo kao osnovni u koji se onda dodaju specijalni sladovi. Svakako ako kupiš pilsner slad kod majstora ili zemunaca nećeš pogrešiti ali je duplo skuplji od BIP-a i BP a siguran sam da nije duplo bolji

Да, али мени не треба џак, у томе је зајеб. С обзиром да се спремам за прво кување, нећу одмах толико да купујем. Лако ћу после узимати џакове. Видећу још шта ћу урадити, али добро је знати да има варијанта и мање да се купи, па макар и дупло коштало.
#8583 od jovanc
05 Jan 2016 15:43
Za prvih par kuvanja uzmi pilsner slad koji prodaju ovi majstor i moje pivo. Taj pilsner je oko 150kinti a ovaj je 66 pa se zato i pravi razlika.
Posle ces kupovati na dzak i bice ti jeftinije i to je to. Okvirna, jako gruba, cifra je da ti treba oko 5kg slada po kuvanju za 23L pa vidi kolika ti je razlika.
#8649 od civi
08 Jan 2016 09:59
Za prvih par tura kao što sam rekao pilsner kod majstora a kasnije ide na džak ;-)