Čekaj, pivo se kuva? Gde mogu da se informišem?
#8716 od Zgavrilovic
11 Jan 2016 00:04
Gledao sam nesto vezano za ekstrakte i all grain sa finansijske strane.

Sad, interesuje me da li je ovo tacno. Na brewersfriend-u gledam kalkulator za OG i izlazi da je sa 5kg Pilsen slada (i 75% efikasnosti), OG na 21 litar 1057. A kada gledam 3.4kg pils ekstrakta iz moje pivo (2 kante) izlazi da je OG 1050.

S obzirom da su te dve kante 1900 din, a ako se koristi BIP slad izadje 350 din, prevelika mi je razlika pa da proverim da li dobro vidim :D

Onda all grain moze 20l da se napravi sa ispod 1000 din - ukljucujuci hmelj i kvasac :D
#8721 od raix
11 Jan 2016 00:19
Racinica ti je sasvim uredu. Algrain homebrew itekako moze da se isplati ako ne preterujes sa raznoraznim hmeljovima u dryhopu. Znaci apa su djeftino al ipa, dipa i sta vec moze biti ohoho. Sa naznakom da i kupovne craft ipa, dipa i ostale ... Su takodje ohohphoho.
#8725 od Zgavrilovic
11 Jan 2016 00:30
E pa to..

Nego sam pravio prvo kit, pa onda od partial extract, pa planiram mini mash i onda all grain. Odmah bi krenuo sam all grain, nego cisto zbog opreme nisam. Ali sad gledam, 3-4 ture sa all grain i vec mi se isplati recimo da napravim mash tun, kupim gorionik i serpu.
#8808 od Zgavrilovic
14 Jan 2016 12:15
Jedno pitanje za mash sladova.

Interesuje me da li Vienna moze sama da se mashuje ili je potreban jos neki base malt?

Planiram da pravim APA, pa me interesuje koji slad je najbolje koristiti kao zamenu za svetle Crystale, posto u Zemunu ima samo 120L. Da li CaraAmber, Red, Munich?

I da li je potrebno dodavati CaraPils za penu ili sa gore navedenim sladovima nece biti problema oko pene ? :ojha:
#8809 od raix
14 Jan 2016 13:30
viena moze kao i munich
vidi sta imaju u majstoru za pivo od tih kara sladova.
cara pils nije potrebna zavisi koje pivo pravis.
#8826 od Zgavrilovic
15 Jan 2016 23:13
Igrom slucaja sam dobio sledecu mesavinu mlevenih sladova:

3 kg Pale Ale, 2 kg Municha, 0.5 kg Melanoidin slada. Takodje imam i 2 kantice Pilsen slada.

Ono sto me interesuje je da li od polovine ovoga moze da se napravi neka pristojna APA, a od druge polovine mozda neki Amber Ale ili Scotish?

Od specialty sladova imam CaraAmber, CaraCrystal, CaraAroma, Roasted Barlet, Carafa III, a hmeljevi u opticaju su Fuggles, Cascade i Magnum.

Sad, da li je moguce od ovog samlevenog slada uraditi neki partial mash sa ekstraktom i dodatkom nekog od specijalnog slada napraviti neko pristojno pivo ?
#8829 od Zgavrilovic
16 Jan 2016 09:05
Pa mislio sam da napravim 2 ture od po 20l, jedna APA, a druga neki Amber ili Scottish Ale.

Prvenstveno me brine ova kombinacija mlevenih sladova, tacnije odnos :-)
#8831 od taraba
16 Jan 2016 16:57
Ja ne bi pravio APA-u sa ovoliko munich-a i melanoidena.
Ovo realno da dodaš 10kg pilsnera pa da napraviš tri ture nekog Munich lagera ili Dunkel-a.
Previše malt karaktera ima tu za APA-u.