Čekaj, pivo se kuva? Gde mogu da se informišem?
#7045 od Zgavrilovic
02 Nov 2015 18:09
Pozdrav,

Evo i ja se polako ukljucujem u svet pravljenja piva, pa kao i svaki pocetnik, imam par pitanja :)

Prvo pitanje je vezano za nabavku sirovina, odakle nabavljete, kao i da li Moje pivo i Majstor imaju siri asortiman od onog na sajtu?

Vezano za opremu, hteo sam da proverim vezano za fermentator, pretpostavka je da je bolji stakleni balon, ali jedino sto sam uspeo da nadjem je balon za rakiju, pa ne znam da li je on prihvatljiv i gde bi kod nas mogao da se nadje stakleni balon u kome bi se pivo fermentisalo ? :)

Hvala unapred na odgovorima :ziveli:
#7046 od raix
02 Nov 2015 18:49
1. za nabavku sirovina najbolje je da ih pozoves tog dana ili dan ranije. asortiman im je sarolik, a desava se da na sajtu pise jedno a na stanju je druga prica. ponekad imaju i nesto sto nema na sajtu.
2. staklo, za oko 10% vece zapremine od zapremine koju planiras da skuvas. ti rakijski baloni su dobar izbor. ako imas stari, lako se pere. a zamena za staklo je NOVO / NEKORISCENO plasticno bure.
#7054 od civi
02 Nov 2015 21:02
Sirovine kao sto si naveo od ova dva prodavca + ako imas nekoga preko da ti ponesto dotera ili se kockas pa narucis neke manje kolicine preko neta.
Rakijski balon ja sasvim OK, po meni je je molo zajeban za pranje plasticno bure je dobro mada mislim da su namenski fermentori po meni najbolje resenje.
#8214 od Zgavrilovic
21 Dec 2015 14:38
Pozdrav,

Imam jos jedno pitanje. Pokusavam da pronadjem silikonsko crevo od 9mm koje mi je potrebno za pretakanje u bottling bucket. Naime jednostavan zadatak, ali u praksi gotovo nemoguca misija :D

Da li neko zna gde je najbolje nabaviti, majstor nema, moje pivo na carini vec mesec dana, ostale prodavnice nemaju.

I jos jedno pitanje, da li moze bure da mi posluzi kao bottling bucket (kao i gde je najbolje kupiti), posto opet fermentora nema u gorenavedenim prodavnicama :)

Hvala unapred :vops:
#8217 od saša blagojević
21 Dec 2015 16:43
da li je neko probao filtrirati pivo ovim filterima za vino.da ne bacam pare bezveze?hoće li se dogoditi aeracija piva i smeta li mi to pre flaširanja?
#8220 od raix
21 Dec 2015 20:01
Mladen je napisao:Ovo ja koristim za flaširanje. A za pretakanje koristim harmonični pretakač http://migros.rs/Asortiman/Pumpe_za_pretakanje.html tako da mi crevo ne treba

Da li ti se potpuno napuni ovaj deo harmonicnog pretakca sto lici na harmoniku?
Meni je ta varijanta bila sumljiva pa sam skinuo to . Pretacem samo sa ovim crevom sto izgleda kao stap i na njega navucem drugo crevo.

Mislim da je mnogo bolja opcija - pretakac laki start. Ovo nisu imali kada sam sklapao opremu pre par godina.
#8221 od raix
21 Dec 2015 20:08
saša blagojević je napisao:da li je neko probao filtrirati pivo ovim filterima za vino.da ne bacam pare bezveze?hoće li se dogoditi aeracija piva i smeta li mi to pre flaširanja?

Koliko sam shvatio ovi filteri se koriste i u pivarstvu. Vinu kao i pivu skodi mesanje sa vazduhom. Te ako se koriste za vino, sto ne bi i za pivo. Jedino sto ga komercijalne kraft pivare nerado koriste za svoje zahmeljene verzije piva, jer skidaju cestice hmelja iz dry hopa pa time se skida i aroma. Ima tu vise varijanti finoce tih filtera, e a ti koji su najfiniji rade upravo to.