Čekaj, pivo se kuva? Gde mogu da se informišem?
#17167 od Branjo Ruman
06 Okt 2018 16:24
Ne znam da li je ok da otvaram novu temu, ali ne uspevam da pronađem sve što me zanima :|

Da krenem redom.

Cold Crash

Mogu da ga uradim ali samo u običnom frižideru, nekih 3-4 Celzija,

1. Da li ce to imati efekta uopšte ili mora da bude hladnije ?
2. Bitnije, pošto je meni taj frizider nekih... 30 metara tumbanja od mesta gde cu točiti u flaše, da li ima smisla uopšte raditi Cold Crash ? Kapiram sve ce da se izmucka ? Da li da onda samo ostavim fermentor da miruje na mestu sa kog cu tociti ?

Čišćenje flaša

Ovo mehaničko čišćenje, to mi je sve jasno, biće sve očišćeno, flaše kao nove.

Mene zanima ono poslednje "tretiranje" flaše pre samog punjenja.

-U rernu, alu folija na vrh, i na 170 stepeni ? Pa posle odmah da točim kad se malo ohladi flaša ?

-Ili ono sa mašinom za pranje suđa ? To mi baš i ne deluje kao nesto sterilno, jebem li ga....

Takođe, imam i OXI, da li da samo čiste flaše, potopim u OXI, malo osušim i točim u njih bez ispiranja ?

Molim vas recite mi kako vi radite što ste već iskusni, sva mišljenja me zanimaju. Hvala unapred :D :zurka:
#17168 od raix
06 Okt 2018 18:41
Cold crash
Nije pod obavezno. Ako ti je 30m secanja do fermentora bolje cuvaj kicmu. Izbistrice se i ako odstoji uspravno flasa u frizideru nekoliko dana nakon onih 15 dana karbonizacije.
Ciscenje flasa
Rerna ti je previse da se toliko cimas. Polje za to vreme ispeci pitu ili pile.
Oxi treba da se ispere. Opet cimanje...
Sudo masinu nisam koristio za flase.
Star san mu dodje idealno resenje. Kupis jednom i imas ga za par godina sigurno.
#17170 od Mali Bane
06 Okt 2018 20:59
1. Radice posao komotno, daj mu samo dan preko.
2. Ako je sekundar onda cold crash, ako nije - teraj na mesto flasiranja i ostavi par dana. Mada realno...nemoj da se cimas ako je tako daleko. Bole ledja.

Radio sam manje vise sve opcije, vise se ni ne secam kako sam resavao ali bazicno najrealnije i najbolje resenje je - StarSan. Jeste dva ipo soma ali stvarno ces zaboraviti na taj trosak jer bukvalno godinama traje. Uzmes to i onaj sterilizator za flase odnosno avinator ili kakogod i cao zdravo. Resen problem.
Brzo lako jednostavno.
#17171 od SVR
06 Okt 2018 21:19
imas mas za sudove? Ako mozes da flasiras u blizini masine za sudove, operi flase pusti da se ohlade , vadis iz sudopere i punis ne treba ti ni sanitizacija. OXI izbegavaj ostaju bele fleke od njega jer se tesko ispira. Masine peru vrelom odom i parom, a na kraju suse sudove visokom temp. , otvori masinu cim zavrsi pa ces videti koja je temp u pitanju