Vino, rakija, medovina, cider i ostali fermentirani ili destilovani drugari.
#2270 od SVR
18 Okt 2014 14:25
mcalalvera je napisao:Na Danima Britanske hrane i pića u Mixer Housu, bio je jedan Škot koji je došao u Srbiju da pravi Cider od jabuke. Kaže da imamo savršene jabuke za to i da je zato došao :)

Možete da ga kontaktirate i pitate koje tačno jabuke koristi, ne verujem da vam ne bi rekao.

He he he, zabolece ga glava. Za jabuke aj jos boze pomozi, nisu sorte toliko bas izmesane.
Kod njih jabuke i krompir se razvrstavaju i ima svaka svoju sortu. Ne moze da ti se desi da kuppis jedno a dobijes drugo ko kod nas
#2447 od civi
27 Okt 2014 12:15
:D :D :D Cider je u flašama. ;) ;) ;)

Kako je ovo bio probni primerak za drugu turu će mo videti šta i kako.

Uzete dve gajbe jabuka na kvantašu, jedna ajdare i jedna golden..... (zaboravih da li je delišes ili nešto drugo, žuta slatka onako brašnasta jabuka). Sve očišćeno od peteljki i semenki provučeno kroz sokovnik sa sve korom.
Dobijeno 13 litara nektar soka i malo prokuvano da baci ključ. OG 1050
Ohladjeno i dodat kvasac Young's cider yeast cela kesica (za 20-30l)
Fermentacija je trajala 10 dana dok se vrenjača nije izjednačila.
Sve vreme fermentacije se osecao jako lep miris jabuka.
Juče sam hteo da flaširam vidim izjednačena vrenjača, otvorim fermentor i taj miris-smrad-kiselost... ne zanm šta je kad me je udario u nos počeo sam da kašljem i to je trajalo jedno 2-3 min :o , kad sam došao sebi taj miris je već bio prihvatljiv ili sam se navikao na njega. Bistri deo je pretočen u drugu kantu odakle sam ga točio u flaše, medjutim kada je pretočeno u drugu kantu taj miris je bio već totalno drugačiji, cider je mirisao jako prijatno i lepo ali ona nota kiselog mi je ostala u nosu i provlačila se i dalje.
Kad je toliko kiselo mora da mi se ukiselilo izmerim FG 994 pa nije ni čudo što je kiselo, probam ja, proba gospodja kisi ali ne toliko neprijatno pa čak i prijatno. Onda izvadim keca iz rukava (Steviju iz ormarića) i krenem u eksperimentisanje.
Dodato je 3 g stevije (95%) na 10 litara cidera, moja gospodja tvrdi da je odnos kiselog i slatkog približan somersby-ju što mi je i bio cilj.
Nakon zaslađivanja dodao sam 60 grama belog šećera za gaziranje, 6g po litri da ne bi bilo preterano gazirano.
Sve je ovo lepo flaširano i ostavljeno u moj produmčić na 18 stepeni C da se gazira (valjda će).

Za nekih 10-ak dana će mo konzumirati pa javljam utiske. :jedno-pivo:
#2468 od AleksandarV
28 Okt 2014 17:45
Zar ne stavljaju vinobran u iscijeđeni sok kako bi sve fino dezinfikovao? I ne mora da se kuha. I na tako čist sok se onda uspe kvasac.
#2470 od civi
28 Okt 2014 21:28
Informacije do kojih sam ja dosao u vezi vinobrana su malo drugacije, vinobran se dodaje u nekom stadijumu fermentacije da bi se presekao proces i da bi ostali neki seceri nepreradjeni, vinobran nije nikakvo sredstvo za dezinfekciju. Sto se kuvanja tice ne mora da se kuva ali se time rizikuje da se pojave divlji kvasci koje ja nisam zeleo u mom cideru (inace moze cider da se dobije i sa divljim kvascem).
#2475 od Shone
28 Okt 2014 23:04
@civi/ napisao

Informacije do kojih sam ja dosao u vezi vinobrana su malo drugacije, vinobran se dodaje u nekom stadijumu fermentacije da bi se presekao proces i da bi ostali neki seceri nepreradjeni, vinobran nije nikakvo sredstvo za dezinfekciju. Sto se kuvanja tice ne mora da se kuva ali se time rizikuje da se pojave divlji kvasci koje ja nisam zeleo u mom cideru (inace moze cider da se dobije i sa divljim kvascem).

Ajd, pročitaj šta si napisao pa napiši ponovo. Evo male pomoći K2S2O5 potassium ( kalijum ) metabisulfite = vinobran E224
#2476 od Stole
28 Okt 2014 23:14
Ajd sad, nakon sto je sone ovo napisao ja sam uzeo i procitao malo o potassium-metabisulfite. Al sad imam dalje pitanje. Da li to znaci da dodavanjem ovog jedinjenja mi u stvari necemo nista postici u smislu odstranjivanja divljih kvasaca? Da li to onda dalje znaci da je vinobran potpuno beskoristan kod pravljenja cidera i da se isti mora prokuvati pre fermentacije kako bi se resili divljih kvasaca?
#2478 od raix
28 Okt 2014 23:30
vinobran inhibira deobu kvasaca. dodaje se u vino pre fermentacije. a poenta je da su divlji kvasci mnogo osetljiviji na vinobran od ovih, da ih nazovem, "pitomih".
divlji kvasci daju metabolite koji imaju negativan ukus u vinu i mogu da zastanu u fermentaciji i da ne zavrse proces.
pitomi kvasci daju bolji ukus u vinu i uglavnom zavrse fermentaciju ako su om povoljni uslovi - temperatura, dovoljno hrane...

pitomi kvasci u slučaju vina preuzmu fermentaciju i odrade proces do kraja. a ako bas hoces, nakon sumporisanja (dodavanja vinobrana) se moze dodati jos pitomih kvasaca ne bi li na taj način favorizovali samo njih.

Cider u koji je dodat samo vinobran je po meni isto kao i varijanta pravljenja vina koje se sumporise pa se ostavi da odfermentise spontano. ovako se pravi vino od kada je otkriven uticaj sumpora tj vinobrana na celije kvasca. ocu reci tradicionalno.... danasnje vinarije ovo ne rade jer ipak postoji rizik.
#2487 od Shone
29 Okt 2014 00:14
@raix

Uh, naježih se, baš mi je drago kako napreduješ. Kad poredim ove postove i one sa Volim Pivo :ziveli:
Na ovo bih samo dodao da je isti slučaj i sa bakterijama u koliko se dodaje u kiselu sredinu do određene mere, čime se pojačava njegov efekat.
#2488 od Stole
29 Okt 2014 00:21
Da vidim da li sam dobro razumeo. "Pitomi" kvasci ce i dalje moci da odrade fermentaciju ukoliko budu dodati u cider pre fermentacije iako je vec dodat vinobran kako bi "uspavao" divlje kvasce?

Ako je ovo tacno, onda imam nesto sto mene dalje buni. Po Shonetovoj preporuci citajuci o kalijum metabisulfatima vidim da oni rade po principu izvlacenja kiseonika iz tecnosti cime se sprecava dalji razvoj prisutnih kvasaca. Kako sad ovo utice na "pitome" kvasce koje bismo dodali naknadno. Mi ih ubacujemo u sredinu bez kiseonika. Kako ce onda da se oni razmnoze?