Sinoć ste popili dobro ili možda loše pivo? Podelite to sa ostalima.
#1511 od raix
02 Sep 2014 09:03
Stole je napisao:
Ovo mi potkrepljuje teoriju da je i Samo Pivo, pored vec Majstora za Pivo i Kabineta, deo iste maticne firme.

Da si bio na prvom skupu majstora u februaru ne bi teoretisao do danas. :ziveli:
#1538 od Stole
02 Sep 2014 15:07
raix je napisao:
Stole je napisao:
Ovo mi potkrepljuje teoriju da je i Samo Pivo, pored vec Majstora za Pivo i Kabineta, deo iste maticne firme.

Da si bio na prvom skupu majstora u februaru ne bi teoretisao do danas. :ziveli:

Za Majstora i Kabinet nije bilo sumnje od pocetka. Sam bog zna iz kog razloga oni to i dalje "kriju". Bukvalno je postala javna tajna.

Samo Pivo mi je tu bilo sumnjivo :)
#1627 od Cure
05 Sep 2014 14:56
Stole je napisao:
raix je napisao:
Stole je napisao:

Za Majstora i Kabinet nije bilo sumnje od pocetka. Sam bog zna iz kog razloga oni to i dalje "kriju". Bukvalno je postala javna tajna.

Upravo to... A sumnjivo je to jer im Kabinet nije u prvom planu ponude. Cenom nisu preterano konkurentniji u odnosu na dokazano kvalitetne predstavnike (na primer Thornbridge ili Brewdog, o belgijancima da ne pricam). Tocenje je prica za sebe. Ukoliko pivara ima 'svoj' lokal, potrudice se da tocenje bude kako dolikuje. Ovde to nije slucaj.

Mali Bane je napisao:Tu ce se otvoriti Kabinetov Pub, okacise na Faceu.
"Rusi osvajaju , od danas je Kabinetova cela selekcija, tocenje i flasice i u Kabinet pubu u Milutina Bojica 2A"

I mene je ta informacija prevarila. Osim sto se zove Kabinet pub&bar i sto prodaju njihova piva, zapravo nemaju nikakve veze sa Kabinet mikropivarom. Drzi neki Rus, ponuda slicna kao sto je i bila na tom mestu, a ideja je verovatno bila da se iskoristi popularnost starog lokala i imena pivare.

Stole je napisao:Vidi coveka, sad kao nema pojma :mrgreen: Nema razloga bre, svi smo mi deo modernog evropejskog drustva.

Nego da se vratimo na temu.

Za vikend sam u Pivopiji probao Kabinetov

Wit
Slika
Svetlo zlatne boje sa malom penom koja se pristojno odrzala. Ne znam sta bih rekao za ovo pivo, miris odaje po meni gomilu hmeljnih cvetnih aroma koje ne bi trebale da budu prisutne u ovom pivu. Ja nisam neki poznavalac psenicnih piva ali koliko sam upoznat witbier bi trebalo da bude lagano, osvezavajuce pivo za vrele dane. Ovo pivo je bilo prepuno sa raznim ukusima. Korijander, citrusi, anis, biberne note (pretpostavljam od kvasca) ali skoro ni malo psenicnog ukusa. Ostavlja gorki aftertaste koji opet nisam ocekivao u ovom pivu.

Sta znam, nesto mi se u ovom pivu ne cini kako treba. Kao da su se trudili da potrefe pravu kolicinu zacina ali u silnoj zelji preterali sa istim. Definitivno ima vise hmelja nego sto bi trebalo. Klasicne note belgijskih kvasaca su prisutne, sto je verovatno i jedan od razloga sto meni nije toliko leglo, ne slazem se nesto sa belgijancima. Pivo je bilo prijatno ali krajnji utisak mi je: "OK probao sam interesantno pivo i sad mogu da se vratim necemu u cemu cu stvarno uzivati."

Ovu recenziju sam se bas trudio da napisem iz perspektive BJCP pravilnika za stil (da ne ponovim gresku sa Baltika Porterom) ali zaista nisam ovo pivo mogao da svrstam u ono sto pise za Wit. Previse razlicitih ukusa koji izvrse juris na nos i nepca ostavljajuci utisak piva koje bi bilo odlicno, samo da se umereno radilo sa zacinima. Pravi primer za izreku "less is more". Stvarno ne mogu da zamislim da ovaj Wit pijem na plazi po vrelom suncu.

Slozio bih se sa tobom oko 95 posto napisanog. Mogu da kazem da si ga odlicno opisao. Jedino sto je kod mene opsti utisak dosta pozitivan. Po suncu cu se uvek odluciti za Hoegarden ili nekog klasicnog predstavnika Wit/Blanche stila, ali cu uvece u pabu rado naruciti Kabineta. Osim po imenu, ovo pivo ne odgovara svom stilu. Sto se mene tice ni ne mora.To ne znaci da nije dobro. Ocigledno je u pitanju hibrid. Belgijanci svoja piva hmelje jako diskretno, ali je u poslednje vreme, usled opste pomame za hmeljem, doslo do zaokreta u razmisljanju. Dosta pivara (kod nas se moze probati La Chouffe Houblon - hmelj na francuskom) je izbacilo varijantu Belgian strong ale-a koji vuce na IPA. Pa ko voli nek izvoli.

Pretposlednja tura skuvanog piva mi je ispala slicno. Inicijalno zamisljen kao wit, sa (ne)namernim modifikacijama (manje vode - veci OG i procenat alkohola, koriscen S-33 umesto WB kvasca i kasno hmeljenje americkim aroma hmeljem), na kraju je ispao kao neki Saison.

Moje iskustvo sa kuvanjem mi kaze da su belgijska piva odlicna za eksperimentisanje. Cini mi se najbitniji odnos zitarica. Kvasac, zacini i arome hmelja (naravno ne sme da bude previse gorcine) mogu samo da mu daju dobar twist.

Da ne bih previse zatrpavao temu, samo cu se jos nadovezati na prethodni post.

Mislim da degustaciju piva ne treba vezivati previse za ocekivanja od odredjene pivare i stila piva... Slicno sam i ja reagovao kad sam probao taj Wit.

Zato se obicno i rade blind testovi.

Elem probao sam njihov Vertigo pilsner. Sad ljudi mozda ocekuju da ga poredim sa Plzenskim pivom ili nekim nemackim pilsnerom. A ja sam se obradovao sto me podseca na Mikkellerov Westerbro pilsner.

Na blind testu bi velika vecina i za jedan i za drugi rekla da je u pitanju neki APA. Gorcina i aroma hmelja dominiraju i skrecu paznju sa glavne cinjenice, da je su u pitanju lageri, a ne ale-ovi.

Ako gledam licni opsti utisak i ponudu slicnih piva na nasem trzistu, ovako bih rangirao Kabinetove predstavnike:

1. Vertigo (fali toceni)
2. Brrkaaa (za ovaj APA nemam nekih zamerki, veoma lepo izbalansiran i pitak)
3. Wit (i pored odudaranja od stila)
4. Porter (fali drugih portera, a retka zelja za ovim stilom mora ponekad da se zadovolji)

Ostala piva mi se nikako nisu dopala pa ih vise ni ne narucujem.

Ne treba covek previse da se pita sta su u pivari zeleli da naprave. Poenta mikropivare i jeste da ponude sto vise razlicitih piva, pa sta se kome dopadne.
#1633 od Bole
05 Sep 2014 17:01

Samo Pivo nije u srodstvu sa Kabinetom i Majstorom. Dok su Majstor i Kabinet sestrinske firme, zašto se to krije, nemam pojma.

Što se tiče Kabinetove politike... pa svako radi kako želi ili misli da je tako najbolje. Sa jedne strane kao Craft pivari dozvoljeno ti je da eksperimentišeš koliko želiš. Oni u principu mimo Brke i Portera, štrče sa ostalim stilovima, IPA-ima mi prenaglašeno telo za taj stil, Pale Ale - preblag, Plavo - prezačinjeno, Wit - isuviše naglašen hmelj, Bastardo - isuviše blag za APA, Vertigo - ekscentrični Pilsner.
Deluje mi da je ovde pristuna filozofija kao i kod MIkkellera. Svaka čast, treba tržište izbombardovati šarenim izborom. Ali ako praviš sto, ti napravi sto ili astal, ne pravi hibrid stolicu, koja će služiti kao sto. Evo recimo npr. čovek koji nikada nije pio nemački Pilsner (pio je, ali nije imao pojma), navuče se na Vertiga čija mu se gorčina i aroma dopale. Onda reši da proba neki drugi Pilsner (jer sada hoće i da se edukuje o stilovima koje konzumira), uzme recimo Augustinerov Edelstoff nategne i ... prc ! "Pa ovo nije nemački pilsner, ovo je nešto blago, ni nalik Vertigu koji je takođe nemački pilsner". Srpska publika ni ne poznaje sve stilove kako treba, a kamo li da je spremna za ekscentrizam. A sa neke strane za te pare uvek nađem nešto drugo kao izbor... ali opet vraćam se na ono "ukusi su različiti" pa ko voli nek izvoli, šta mu je drago. :bomba:
#1637 od Stole
05 Sep 2014 19:51
Cure, pre svega, dobrodosao na forum, nadam se da ces uzivati ovde. Nadam se da ne zameras ali ja sam spojio sve tvoje postove u jedan. Neka politika foruma jeste da ne bi trebalo da se postuje vise uzastopnih postova. Dugacki postovi su sasvim u redu. Nije nikakav problem, samo malko obrati paznju za ubuduce. A i ako ne obratis, tu sam ja da spajam :mrgreen:

A sad da se osvrnem na komentare.

Recenzije kao recenzije, pune su subjektivnosti. Ali jedno stoji Kabinet Wit je Kabinet Wit, kao sto kazes, ne znaci da nije dobro ali definitivno nije Wit. Le Chouffe Houblon se ne predstavlja kao nesto sto nije. Ja tesko da cu moci neke povoljne recenzije za belgijska piva da dam. Jednostavno mi se ne dopadaju. Mada kazu za belgijska piva da su "acquired taste" pa se vremenom i ja mozda naviknem. Za sada cu se ipak drzati onoga sto mi prija.

Bole je rekao bas ono sto sam i ja hteo da napisem. Pravo u centar. Jeste privilegija craft pivara da istrazuju i pomeraju granice pivarstva, ali se to mora sagledati iz aspekta trzista u kome posluju. Kabinet pivara je u mnogome prva kada je pivarstvo u Srba u pitanju. Kao takvi oni bi trebalo da shvate da imaju odredjenu odgovornost i uticaj na razvoj ovog trzista. Eksperimentisanje je pozeljno, cak neophodno radi opstanka pivare u trzistima koja su vec dobro upoznata sa konceptom craft pivarstva.

Kod nas se ljudi tek edukuju. Pobogu koliko ljudi koji hvale Kabinet na sva usta znaju da razlikuju Lager od Ale-a? U potpunosti se slazem sa Boletom. Treba napraviti okosnicu piva, nesto sto stvarno definise taj stil. Da ljudi znaju sta piju. Ovako bojim se da samo cine kompletnom trzistu medvedju uslugu sto, eto primera radi, prave Wit koji nije Wit. Mozda ovo sto pisem deluje malo iskarikirano ali razmislite, pioniri na bilo kom polju ce biti zapamceni po necemu i oni sto dolaze posle njih ce uciti od njih. Vlasnici i tehnolozi Kabineta treba da shvate kolikog su se tereta prihvatili. Naravno ukoliko im je stalo do toga.

Ono sto je meni najvece pitanje jeste da li njihova piva ispadaju takva namernim eksperimentisanjem ili pukim slucajem. Mislim, oni ocigledno namerno stavljaju te kolicine hmelja, sigurno im nije slucajno upao u kazan ali cinjenica stoji da su vecinu piva omasili sto se stilova tice. Sto opet, ne znaci da su losa piva, ali ako ces da prodajes IPA onda se bolje potrudi da to zaista i bude IPA.

Stvarno bih voleo da odm u Kabinet i vidim njihov proces. Naravno, ako su voljni da podele tako nesto. Mada obzirom da se "krije" ko je cija sestrinska firma, sumnjam u to.
#1707 od pivkana
12 Sep 2014 15:11
meni se Kabinet svideo, narocito sam miris piva kada sam popio tocenog Brku kod Majstora...bilo je bas osvezavajuce nakon burne noci...ali iskreno ja nisam osetio nikakvu razliku kasnije izmedju flasiranog Brke, Vertiga i Citre...hehe, valjda nisam neki degustator il su cula otupela il jednostavno neke vece razlike i nema... :mrgreen: a i ne kapiram bas Kabinet sa toliko razlicitih piva odjednom...
#1718 od raix
13 Sep 2014 15:37
Mozda je to zbog nekonzistentnosti sirovina koje koriste, npr razlicitih hmeljeva. Licno, ds ja imam pivaru ne bih pivo zvao istim imenom a da sam u njega stavio razlicite sirovine.
A mozda osluskuju trziste. Sa sto vecom ponudom testiraju sta bi to moglo da bude najpovoljnije za nase nepce.
#1958 od pivkana
24 Sep 2014 14:42
Sad vidim na fejsu, Kabinet izbacio nov IPA

Slika

Boja me podseca na neko koje sam video ovde, fina cilibar boja...kako se postize, da li je to do samog slada ili?
#1966 od Stole
24 Sep 2014 20:49
Kako mrzim kada procitam post na koji bih lepo i detaljno odgovorio a ja na mobu na wifi-u koji samo sto ne pukne.

Ukratko, boja piva ponajvise zavisi od koriscenih sladova. Takodje, dekokcijom (tehnika ukomljavanja), produzenim vremenom kuvanja i dodatkom odredjenih sirovina tokom kuvanja (uglavnom belgijskih secera) moze se uticati na boju piva.