Sinoć ste popili dobro ili možda loše pivo? Podelite to sa ostalima.
#1475 od Stole
01 Sep 2014 01:08
Nastavljamo serijal predstavljanja domacih craft pivara sa najmladjim clanom pivske revolucije u Srbiji, Kabinet Pivarom.

Slika
Od svih srpskih craft pivara moze se reci da su oni, za ovo malo vreme koje postoje, napravili najveci pomak u pivskoj revoluciji. U poredjenju sa Crnom Kornjacom koja svoja piva toci iskljucivo u svojim pubovima, Kabinet je resio da svoja piva plasira na takozvano HORECA trziste.

HORECA je skracenica za Hotels, Restaurants and Caffes. Sto u prevodu znaci da oni svoja pica plasiraju gde god da stignu, bilo u flasiranoj ili tocenoj varijanti. Polako ali sigurno se priblizavaju cifri od 50 razlicitih lokala sirom Srbije gde se mogu naci njihova piva.

Da li ce biti uspesni ili ne, to ce biti na konzumentima da odluce, ali svakako u svojoj ponudi imaju najsarenolikiji izbor stilova piva u odnosu na sve ostale domace craft pivare.

Ovako Kabinet sebe predstavlja:

Preuzeto sa Kabinet Facebook naloga

Kabinet Brewery je nastao iz ideje o craft pivari koja bi od raznovrsnih i kvalitetnih sastojaka pristiglih sa raznih strana sveta proizvodila, nefiltrirano i nepasterizovano zanatsko pivo.

Iz ljubavi prema craft pivu, uz savremenu tehnologiju, Kabinet istražuje već poznate ukuse piva, otkriva zaboravljene i stvara neke nove, sa željom da svaki dan budemo u mogućnosti da pijemo pivo koje odgovara našem trenutnom raspoloženju ili hrani i da se uz njega osećamo posebno.

U Kabinetu veruju da proizvodnja piva, pored kvalitetnih sastojaka i znanja, zahteva strpljenje i smelost, kako bi svaka čaša piva otkrila sva svoja bogatstva i arome.

Piva iz ovog ’’Kabineta retkosti’’ pokušavaju da stvore sliku širokog pivskog sveta u malom i da okupe na jednom mestu ukuse koje sa sobom donosi craft pivo. Krajem 2013., pivara Kabinet će otvoriti svoja vrata u Nemenikućama kod Kosmaja.

Kada su u pitanju piva koja imaju u ponudi, glavnicu sada cini vec 8 razlicitih piva. Medjutim, svako ko ih prati od pocetka znace da su imali i vise medjutim ocigledno neka piva nisu zasluzila da se vise nalaze na srpskom pivskom nebu. Ispod mozete procitati nesto vise o samim pivima iz njihove ponude.

Preuzeto sa Kabinet web sajta

Citra Pale Ale

Slika
Osvežavajuće pivo, blage gorčine. Aromom dominiraju citrusi. Lagano i vrlo pitko, a opet posebno i jedinstvenog karaktera.
Ekstrakt: 11,5 %
Alkohol: 4,5 %
Gorčina: 17 IBU
Boja: 10 EBC
Hmelj: Hallertauer Perle (Nemačka), Spalt Mittelfruh (Nemačka), Willamette (SAD) i Citra (SAD).

Porter

Slika
Engleski tip piva, nekada omiljeno piće radnika na rečnim dokovima. Slatkasta aroma potiče od specijalnih vrsta slada, kao i tamno braon, skoro sasvim crna boja.

Zagrizite kocku najfinije crne čokolade uz kafu, ili jednostavno popijte naš Porter i postignite isti efekat.
Ekstrakt: 16,2 %
Alkohol: 6,0 %
Gorčina: 30 IBU
Boja: 61 EBC
Hmelj: East Kent Golding (UK), Fuggle (UK), Hallertauer Perle (Nemačka) i Styrian Golding (Slovenija).

IPA Cascade

Slika
Veoma specifičan i popularan tip piva, nastao u Engleskoj u 19. veku. Odlikuje ga izražena gorčina nastala kombinacijom više vrsta hmelja. Procesom naknadnog hmeljenja, tzv.“ Dry hopping“-om Cascade hmeljom dodate su citrusne, grejpfrut i cvetne arome, pored već prisutnih herbalnih i začinskih mirisa, dajući mu potrebnu kompleksnost. Robusno telo.

IPA se zavoli snažno zauvek, ili se nikad ne prihvati…
Ekstrakt: 15,0 %
Alkohol: 6,5 %
Gorčina: 51 IBU
Boja: 12 EBC
Hmelj: Fuggle (UK), East Kent Golding (UK), Willamette (SAD) i Cascade (SAD).

BrrKaaa

Slika
Osvežavajuća vrsta piva, često različitih nivoa aromatičnosti, srednje jakog tela. Kod BrrKeee preovlađuje citrusna aroma najbliža pomorandži, koju su dale dve američke sorte hmelja kombinovane u dry hopu. Gusta, kremasta pena uz zlatnu boju piva dodatno doprinosi utisku svežine, koja je glavna crta Brkinog veselog karaktera.
Ekstrakt: 12,4 %
Alkohol: 5,0 %
Gorčina: 31 IBU
Boja: 13 EBC
Hmelj: Amarillo ( SAD ), Simcoe (SAD) i Hallertauer Perle ( Nemačka ).

Plavo

Slika
Jedan od najpopularnijih stilova piva koji potiče iz Belgije. Zlatno-bakarne boje, sa obilnom snežno belom penom i izraženom gustinom već pri prvom pogledu odaje utisak veoma snažnog piva, jakog tela. U aromi se osećaju biskvitne i estarske (jabuka) komponente koje prati aroma anisa.
Ekstrakt: 16,5 %
Alkohol: 6,2 %
Gorčina: 26 IBU
Boja: 16 EBC
Hmelj: Saaz (Češka), Spalt Mittelfruh ( Nemačka) i Pacific Jade (Novi Zeland).

Bastardo

Slika
Usudi se da mu staneš na crtu. Na dvoboj te izaziva novi šerif medju pivima – divlji Bastardo – izuzetni novi desperado iz Kabinet Brewery.

Bastardo PA svojom svežinom mente osvežava vrelo gradsko leto, a gorčina koju mu daju voće i hmelj su njegova osnovna nota.

Dvoboj može da počne!
Ekstrakt: 11,2 %
Alkohol: 4,7 %
Gorčina: 26 IBU
Boja: 14 EBC
Hmelj: Polaris (Nemačka), Saaz (Češka), El Dorado (SAD).

Vertigo

Slika
Nesvakidašnji Pilsen koji je kreiran ukrštanjem više stilova kako bi krajnji rezultat bio pivo posebnog karaktera. Svakako je aromatičnije nego što bi se očekivalo od Pilsena, jer je korišćena vrlo specifična kombinacija hmeljeva. Pored osvežavajućih nota citrusa i mandarine, primetan je i fini sloj medne strukture. Laganije telo je skladno zaokruženo pomenutim aromama i ukusom koji donosi klasični Pilsen.
Ekstrakt: 11,8 %
Alkohol: 4,5 %
Gorčina: 45 IBU
Boja: 14 EBC
Hmelj: Magnum (Nemačka), Styrian Golding (Slovenija), Cascade ( SAD ), Simcoe (SAD) i Amarillo ( SAD ).

Wit

Opis uskoro

Eto to mu dodje to sto se tice predstavljanja same pivare i njihove ponude. A sad ostaje na nama da radimo ono u cemu smo najbolji. Recenzije, recenzije, recenzije. Dajte ih, znam da ih imate :laganica:
#1480 od raix
01 Sep 2014 11:30
Pre par dana sam resio da se pocastim sa nekim dobrim pivom kod "Samo pivo", valjda se tako zovu, nalaze se kod Palmoticeve onojj slepoj ulici. Kad imam sta da vidim, radnja zatvorena na vratima "zatvoreno zbog renoviranja" a iznad vrata "CABINET MICROBREWERY".
E sad, nije isti logo kao i ovog kabineta, al ostaje da sacekamo otvaranje....
:jedno-pivo:
#1483 od Shone
01 Sep 2014 14:13
raix je napisao:Pre par dana sam resio da se pocastim sa nekim dobrim pivom kod "Samo pivo", valjda se tako zovu, nalaze se kod Palmoticeve onojj slepoj ulici. Kad imam sta da vidim, radnja zatvorena na vratima "zatvoreno zbog renoviranja" a iznad vrata "CABINET MICROBREWERY".
E sad, nije isti logo kao i ovog kabineta, al ostaje da sacekamo otvaranje....

Druže u toj ulici se više nećeš piva napiti. Promenili su lokaciju,
Slika

Sad su u Ulica Balkanska br. 13 na početku podzemnog prolaza kada se popneš uz stepenice.
#1487 od Stole
01 Sep 2014 14:56
A kakav je to znak Cabinet Microbrewery? Jel to neka sprdnja ili tu ima nesto sto ne znamo?
#1490 od Mali Bane
01 Sep 2014 15:13
Tu ce se otvoriti Kabinetov Pub, okacise na Faceu.
"Rusi osvajaju , od danas je Kabinetova cela selekcija, tocenje i flasice i u Kabinet pubu u Milutina Bojica 2A"
#1499 od Stole
01 Sep 2014 16:29
Stvarno interesantno. To sad objasnjava oglas koji je Kabinet postavio pre nekoliko nedelja na info stud gde trazi sankere.

Ovo mi potkrepljuje teoriju da je i Samo Pivo, pored vec Majstora za Pivo i Kabineta, deo iste maticne firme.
#1509 od Stole
01 Sep 2014 23:20
Vidi coveka, sad kao nema pojma :mrgreen: Nema razloga bre, svi smo mi deo modernog evropejskog drustva.

Nego da se vratimo na temu.

Za vikend sam u Pivopiji probao Kabinetov

Wit
Slika
Svetlo zlatne boje sa malom penom koja se pristojno odrzala. Ne znam sta bih rekao za ovo pivo, miris odaje po meni gomilu hmeljnih cvetnih aroma koje ne bi trebale da budu prisutne u ovom pivu. Ja nisam neki poznavalac psenicnih piva ali koliko sam upoznat witbier bi trebalo da bude lagano, osvezavajuce pivo za vrele dane. Ovo pivo je bilo prepuno sa raznim ukusima. Korijander, citrusi, anis, biberne note (pretpostavljam od kvasca) ali skoro ni malo psenicnog ukusa. Ostavlja gorki aftertaste koji opet nisam ocekivao u ovom pivu.

Sta znam, nesto mi se u ovom pivu ne cini kako treba. Kao da su se trudili da potrefe pravu kolicinu zacina ali u silnoj zelji preterali sa istim. Definitivno ima vise hmelja nego sto bi trebalo. Klasicne note belgijskih kvasaca su prisutne, sto je verovatno i jedan od razloga sto meni nije toliko leglo, ne slazem se nesto sa belgijancima. Pivo je bilo prijatno ali krajnji utisak mi je: "OK probao sam interesantno pivo i sad mogu da se vratim necemu u cemu cu stvarno uzivati."

Ovu recenziju sam se bas trudio da napisem iz perspektive BJCP pravilnika za stil (da ne ponovim gresku sa Baltika Porterom) ali zaista nisam ovo pivo mogao da svrstam u ono sto pise za Wit. Previse razlicitih ukusa koji izvrse juris na nos i nepca ostavljajuci utisak piva koje bi bilo odlicno, samo da se umereno radilo sa zacinima. Pravi primer za izreku "less is more". Stvarno ne mogu da zamislim da ovaj Wit pijem na plazi po vrelom suncu.