Fotografije, sheme i uputstva kako napraviti svoju opremu za proizvodnju piva.
#13581 od BlackyBandit
11 Jan 2017 14:05
Ubih se čekajući da mi dođe stir bar, i kako neće doći na vreme, a odlučio sam se da pravim starter, palo mi je na pamet da probam sam da napravim jedan.
U suštini, stir bar je parče metala u obliku cilindra obloženo PTFE plastikom, tj. teflonom.
Uzeo sam parče metala u odgovarajućem obliku (ne može se koristiti inox ili bakar s obzirom da nemaju magnenta svojstva), i umotao ga u teflonsku traku. Pretpostavljam da bi i neki deblji ekser uz malu doradu odradio posao.

Slika

Slika

Onda sam ga grejao, tako da se filmovi trake međusobno stope. 10 minuta kao na slici i gotovo. Uzmete malo i prođete po ravnoj površini dok je stir bar topao, kao oklagijom, da bi se lepo oblikova. Ako nemate kvarcnu, pretpostavljam da bi moglo da se proba u rerni ili na ringli, upaljač ne savetujem.

Slika

I radio posao savršeno, 12 sati se vrti kao lud. Za 100 dinara od gomile eksera i teflon trake možete napraviti koliko hoćete sličnih. :)

Slika
#13671 od BlackyBandit
16 Jan 2017 15:33
Stigao mi je danas laboratorijski stir bar, 40x8mm, i testirao sam ga na mojoj improvizovanoj mućkalici, i mogu da kažem da sam razočaran. Pri zapremini od 1.2l i brzini ventilatora (kontrolišem preko voltaže i potenciometra) na nekih 5V izbaci bar iz rotacije (ventilator ne radi ispod 3V). Definitivno se bolje pokazao ovaj "uradi sam" koji mogu da vrtim do nekih 8-8.5V. Improvizovani bar je malo manji u dužini i lakši.
#13672 od raix
16 Jan 2017 16:05
Najbolje mi se pokazao onaj stir bar od 2.5cm. Svi ostali su mi iskakali iz vinkla. Koristim magnete od hard diska a dokupio sam i par manjih "aspirin" magnetica. Nista od toga ne pomaze. Mozda neki jos jaci magnet bi i drzao stir bar od 4cm. Ali nema potrebe, 2.5cm vrti tri litra starter sasvim ok, vidi se vrtlog, i kada se namnoze celije posle 24h. Da li brze od toga treba ili ne ne znam ali do sada nisam okrivio starter za losu turu.
#13680 od taraba
16 Jan 2017 20:08
Inicijalno je bitno da vrti da se vidi "sisica" na vrhu.
Posle, bitno da je kvasac u suspenziji... ne mora da ima uragan kao što se vidi na slikama na internetu.
#13681 od raix
16 Jan 2017 20:17
Onda i ovaj od 2.5cm vrti kako treba.