Fotografije, sheme i uputstva kako napraviti svoju opremu za proizvodnju piva.
#12041 od koko bil
22 Avg 2016 17:09
Dali si o ovoj tvojoj ideji razgovarao sa nekim majstorom. Mislim da ce ti ovo sve raditi kratko vreme to jest onoliko koliko kompresor moze neprekidno da radi. Meni je "majstor" na frizider od 250 litara ugradio kompresor za 150 litara. Kompresor je non stop radio jer je hladzena zapremina bila veca od one koja je bila predvidzena za ovaj kompresor. Da ne gnjavim , izracunaj zapreminu prostorije i za tu zapreminu nabavi kompresor, sa postojecim kompresorom neces daleko stici. Jos jednom posavetuj se sa nekim iskusnijim majstorom. Nek ti je sa srecom.
#12042 od raix
22 Avg 2016 17:45
Nisam majstor ali mi se tu nesto ne uklapa. Upravu je kokobil. Pitaj nekog frigomehanicara kakve su ti mogucnosti sa postojecim friziderom.
Pogledaj ovde po forumu a i po netu. Mislim da je civi radio fermentacionu komoru sa friziderom koji je stavio u malo vecu izolovanu kutiju.
#12043 od civi
23 Avg 2016 09:11
@STEVARA,

ovako kako si naumio da radiš neće ti dugo raditi, gledam ove tvoje slike i tu mi mnogo stvari ne štima. Prvo imaš džep pored samog frižidera gde će ti se uvek zadržavati topao vazduh koji će imati i po nekoliko stepeni višu temperaturu od one u ostatku komore a da ne pričam o 5-10 stepeni u odnosu na frižider. Ukoliko si pogledao kako sam ja to odradio http://kucnopivarstvo.com/viewtopic.php?f=20&t=673 što je daleko od savršenog ali meni služi poprilično dobro. Drugo već sam ti pisao da treba da vodiš računa o zapremini prostora koji se hladi jer ovi mali frižideri imaju kompresor koji je mnogo jači nego što njima treba i mogu da ohlade duplo veći prostor od samog frižidera, ali i tu postoji granica ovo što si ti napravio po mojoj proceni je ceo kubik u odnosu na 80-90l zapremine samog frižidera. Uzmi prvo papir i olovku vidi kolika je zapremina tvog frižidera pa dodaj još najviše dva puta toliko litara i onda isprojektuj koliko prostora možeš i kako da dodaš. Što se tiče isparivača i kompresora oni su ti mnogo ušuškani i teško će raditi jer im je hlađenje jako loše ventilatorom ćeš to malo poboljšati ali ne mnogo jer je za isparivač bitno da ima cirkulaciju vazduha a ne odvod toplote te u tom smislu vazduh kruži ispod frižidera ka zadnjoj strani pa na gore preko isparivača, kod tebe je to nemoguće jer si zatvorio dno frižidera pa vazduh i dolazi i odlazi sa gornje strane isparivača.

Moram da te razočaram da ovako kako si zamislio ti nije dugotrajno rešenje. :(
#12046 od CTEBAPA
23 Avg 2016 16:32
Kuku mene, pa vi ste resili da me upropastite ;)
Ipak moram jos da gnjavim i postavljam podpitanja....
Frizider moze da ''gura'' recimo duplu svoju zapreminu na nekih 5C. Racunam da nama treba da komora bude na nekih 10-14c (mozda i malo vise) da bi piva bila na 18-20c. Mislio sam da to nece biti problem. Naravno iza svake recenice je znak pitanja :)
Komora sluzi iskljucivo za fermentaciju.
Jasno mi je da bi bilo bolje da izbegnem taj odvojeni-bocni deo komore, to sam kontao da vidim kako ce hladiti pa da po potrebi smanjim tj pomerim stiropor do nivoa vrata od frizidera. Pokusacu da napravim mogucnost za veci protok vazduha duz zadnjeg dela frizidera- rebara.
Ovo je i delimicno iznudjeno resenje jer trenutno mi je takva prostorija dostupna a ja zapeo da u nju stavim po potrebi bar dva bureta-fermentora ( od 60l po potrebi).
Hvala vam na komentarima i savetima svakako, nadam se da ce mi to sve pomoci da izbegnem greske...

:ziveli:
#12048 od raix
23 Avg 2016 17:52
Ima nacina da se od tvoje prostorije napravi dobar frizider. Izoluj i taj deo levo od frizidera. Razmontiraj ceo frizider i u prostoriji ostavi samo deo komore kuda cirkulise rashladna tecnost. Kompresor, isparivac i rebra izbaci van prostorije. A za sve ovo zovi frigomehanicara.
Hocu reci moze hladnjaca da se napravi ali ipak treba neko ko se razume u to.
Zamisao da prostoroja bude ohladjena na oko 14stepeni moze da se izvede. Samo se cuvaj vlage. A treba novca.
Ako taj deo kuce ne grejes. Bice jos lakse u hladnijim mesecima. Ali pivo se vise pije leti :)

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk
#12049 od CTEBAPA
23 Avg 2016 18:54
E tu je problem... to su pomocne prostorije , u nizu par prostorija . Ova mala prostorija je u sredini u nju se ulazi iz dvorista, tako da ako bi frizider bio napolju ako bih izvukao rebra.
Moracu ja to malo da smanjim zapreminu i da mu oslobodim zadnju stranu što više. Sve to uz upotrebu ventilaatora za cirkulaciju vazduha iza fizidera , kao i za cirkulaciju unutar same komore .

@civi & ostali
kako dovesti napajanje na ventilator unutar komore, onaj od kompa, neki ispravljac ili punjac za mob...sta li je to vec ?
#12054 od civi
24 Avg 2016 07:15
Nemoj koristiti punjac od telefona on ima mali napon, nadji neki punjac ili ispravljac za decije igracke ili neki od starog rutera ili svica ili tako nesto oni imaju napajanje oda 9 i 12 V a to tebi treba.
#12074 od CTEBAPA
30 Avg 2016 14:55
I
Slika
Polako napredujemo. Probacemo ovako, a po potrebi smanjiti komory.
@ civi
Kopirao sam tvoju semu za stc, nadam se da sam dobro povezao :) ? Naravno treba to jos upakovati u kutiju. Misli o sam da na hladjenje nakavim i ventilatore, to nije mnogo nadam se.

Slika
#12079 od civi
31 Avg 2016 08:42
sitne su slike pa ne mogu da ti kažem da li je sve povezano OK, što se tiče te OSB ploče koju su stavio na pod obavezno preko nje stavi najlon jer će ti povući vlagu a samim tim i buđ i gljivice......