Fotografije, sheme i uputstva kako napraviti svoju opremu za proizvodnju piva.
#4354 od Mali Bane
22 Mar 2015 17:37
http://www.homebrewersassociation.org/p ... n-so-easy/

Kako i kaze u naslovu - ne znam sto bi se mucili kada ovo u fullu radi. Sto se tice rdjanja (pominjano je na ovoj ili nekoj drugoj temi), samo trazite prohromsku ovu cev (ili kako god da to nazovem) i nema frke. Cedi kao besan, a sumnjam da moze nesto vise da se dobije sa bakarnim cevima, osim vise cimanja :)
#4391 od Ćiva KG
26 Mar 2015 09:49
Pa dobro sad, Bane, može i tako ali sam rešio da se malo pomučim i izgiličem te bakarne cevi... Iako sam uzeo pastu koja ne sadrži kiselinu, rešio sam da je uopšte ne koristim već da lemim bez nje. Računam ako već može i bez lemljenja, nije greda ni da zalemim bilo kako nadajući se da će da drži, valjda neće da se odvoji tokom ukomljavanja jer će da bude baš pripijeno uza zid.
Sada mi je samo problem da li ona tinol žica stvarno ne sadrži olovo, kao što mi je prodavac rekao. Zna li neko za kakav brzi (a jeftin) test za proveru da li žica sadrži olovo? Nešto kao lakmus papir za proveru kiselosti?
#4393 od civi
26 Mar 2015 10:11
Predlažem ti da radiš bez lemljenja, prvo nemaš cimanja oko lemljenja, drugo ne razmišljaš da li ima štetnih materija ili nema, treće i najbitnije je pranje mnogo lakše ćeš oprati kada ga rastaviš nego kad je sastavljeno.
#7898 od srdjannoname
04 Dec 2015 12:04
Ova mrežica je genijalno rešenje. Napravio sam po uzoru na Daliborovu. Jednostavno i efikasno. U sredu sam flaširao prvo pivo koje sam naravio u Mash Tun-u, IPA - OG 1.053, FG 1.010. O tome sam mogao da sanjam ukomljavanjem u vreći i loncu, gde sam sa na plinskom šporetu sat vremana borio sa temperaturom koja je znala da pobegne na preko 70 stepeni. Što se slada tiče, minimalno prođe, preko creva navučem čarapu za hmelj, skoro da je prazna.

Slika
#7901 od srdjannoname
04 Dec 2015 12:54
Slučajno sam je nabavio, donacija :), a obilazio sam buvljake, "uradi sam" i slične radnje. Nemam pojma od čega je, ne rđa, čvrsta je, verovatno čelik, moguće i da je inox. Razmišljao sam da je napravim i od sita, cediljke za supu (to sam čak i pokušao, nije išlo), čak i od nekih stari zvučnika koji su napred imali metalnu mrežicu

civi je napisao:od čega ti je ova mrežica, koji materijal i gde si nabavio
#7903 od srdjannoname
04 Dec 2015 13:16
civi je napisao:Mrežica je možda OK ako je od inoxa ali ove šelne će vremenom sigurno da rđaju vodi računa

U pravu si. Morao sam da ih stavim, a i fino su legle jer mi i drže mrežicu par milimetara iznad dna posude, tako da ravno stoji u odnosu na slavinu. Kad vidim da rđaju, menjaću ih.