Fotografije, sheme i uputstva kako napraviti svoju opremu za proizvodnju piva.
#7635 od Shone
27 Nov 2015 13:46
Kao što sam naslov teme kaže, glavna ideja je automatizacija sistema na moderan I jeftin način.
U samom uvodu neću naširoko opisivati šta mi je ideja, proćiću letimično kroz neke bitne stavke moje zamisli I pustiti vas da pogledate nekoliko You Tube klipova vezanih za ono što želim da uradim.
Pošto nisam baš potkovan u ovim stvarima, neophodna mi je pomoć, pre svega kolega sa ETF-a, pa i svih onih koji mogu da doprinesu finalizaciji ovog otvorenog projekta.

Stvari bi se sigurno mnogo lakše odvijale da već imamo udruženje I prostor u kome bi mogli da smestimo sve ono što nam je za zajednički rad potrebno, a potom radimo na automatizaciji sistema koga bi svi članovi mogli da koriste. Pošto to nije slučaj, a ni ova tema nije mesto za program I planove udruženja. Reših da otvorim temu vezanu za automatizaciju, pa da u njoj vidimo šta nam je činiti.

Slika
Dakle da krenem, od kako se bavim ovim lepim hobijem, imam u planu da neki svoj budući kućni sistem modernizujem I automatizujem. Istražujući načine za to, najviše me je privukla ideja korišćenja dva uređaja Arduino I Rospberyy Pi. Pošto ovakvi sistemi već postoje u ražnim oblicima I kućištima, kao I programima koji ih pokreću, a jednom od njih cena ne prelazi 130 evra. Pitanje glasi; Možemo li napraviti nešto jeftinije, ili možda malo skuplje a bolje, u smislu funkcionalnije?
U nastavku vas molim da pogledate nekoliko klipova redom. Pa ćemo onda o svemu potanko prodiskutovati, a svako će od vas nadam se predočiti svoje ideje.

Jedan od sistema koji već postoji je Brew Pi, cena oko 130 evra multi funkcionalni uređaj, što znači da bi I taj naš budući trebao da ispunjava barem tri stavke, kontrolu ukomljavanja, kontrolu frižidera za fermentaciju kao I kontrolu kuvanja.

BrewPi Spark

Slika

izvor; BrewPi Spark

slično predhodnom
Hosehead Electric Brewery Control

Slika

izvor ; http://brewtronix.com/

Jedan od meni najinteresantnijih uređaja građenih na sličnoj platformi je;

The Brauduino Kit - How to Build

#7672 od Sava
27 Nov 2015 22:06
Ovo je super ideja.

Ludaci iz Prolom banje su za automatizaciju mini pivare dali 100 000 EUR, ceo sistem staje u trokrilni ormar. Ovo staje u jeftiniji tablet.

Da ja napravim ovo sve automatski, bio bih alkoholicar... Ovako se jedva nateram na 3 kuvanja mesecno (u roku od dan-dva).

Inace, nije dobar ovaj setup - ne ide komp (kakav god da je) ispod tri kega sa tecnoscu...

Ovo moze da se izvede, ali treba ti jedan kvalitetan ETFovac sa genetskom predispozicijom za alkosa :)
#7680 od Zshone
28 Nov 2015 00:10
Jesi zadao neki vremenski rok do kada zelis da to bude gotovo? Ja ti oko koda mogu pomoci, jeste da se bas nisam susretao sa arduinom ali kada budem imao slobodnog vremena mogao bih sesti i prouciti ga (mogu se i konsultovati sa kolegama sa faksa koji se bave time). Kao sto je Sava rekao, mozes da povezes sa cim hoces, moralo bi i tu neko kuckanje da padne, a mozes da realizujes sta hoces od opcija, barem sto je do software-a, za elektroniku ne znam bas :D
#7682 od taraba
28 Nov 2015 00:32
Brewpi ipak nije gotov sistem. Potrebni su mu SSR-ovi i sonde da bi bio kompletan.
Hosehead je kompletan. Zasnovan na Raspberry Pi-u i ovom kodu
E sad, problem kod Elsinore (hosehead) je sto je Java.
Ko je radio sa Javom ni pakao mu neće teško pasti, tj. zna da može biti i kurva i ljubavnica.
Nešto čemu ja ne bi prepustio moj brew dan jer su šanse da pobrljavi ili prestane da radi znatno veće u odnosu na PID ili arduino.

Arduino je mikrokontroler tj. namenska sprava koja se koristi za specifičnu namenu.
Nema šta da pobrljavi jer kod C/C++.
Nema GUI, mada je moguće kreirati mali web server koji bi servirao neki prosti HTML/JScript za osnovni prikaz i kontrolu parametara.

Moja ideja je sledeća:
Standalone kontroler za kontrolu HERMS-a baziran na Arduino Nano-u.
Kada to proradi kako treba:
1. Dodati još jedan Arduino za logovanje temp i serviranje Web interfejsa za kontrolu/praćenje procesa.
2. Dodati WiFi modul i informacije o procesu slati do RPi ili nekog drugog kompa koji servira Web interfejs za praćenje/kontrolu procesa.

Ovako se glavni posao ostavlja Arduino-u a fensi stvari, bez kojih se može, se nalaze eksterno.
Meni je plan da ovo proradi do početka 2016.
#7690 od Shone
28 Nov 2015 01:39
@Sava/ napisao
Inace, nije dobar ovaj setup - ne ide komp (kakav god da je) ispod tri kega sa tecnoscu…

To je samo slika.

@zShone
Kao sto je Sava rekao, mozes da povezes sa cim hoces, moralo bi i tu neko kuckanje da padne, a mozes da realizujes sta hoces od opcija, barem sto je do software-a, za elektroniku ne znam bas.

Većina ovih uređaja radi na sftveru koji je otvorenog koda, mislim da Brauduino radi na Open Ardbir-u. Imam sve verzije tog otvorenog koda, ne znam samo da li je potrebno kompajliranje ili je spreman za instalaciju

Arduino Code for Single Vessel Brewing System

Open ArdBir

@taraba
Brewpi ipak nije gotov sistem. Potrebni su mu SSR-ovi i sonde da bi bio kompletan.

-Ok, SSR 2x po 10 evra,

-Waterproof OneWire Temperature Sensor (RJ11, DS18B20), extra long cable
€8.00
Nema GUI, mada je moguće kreirati mali web server koji bi servirao neki prosti HTML/JScript za osnovni prikaz i kontrolu parametara.

Mislim da listom svi rade preko web servera, dok neki imaju mogućnost da rade bez web servera.

Brew-Boss Automated Electric Brewing System Setup, Brewing, and Cleaning

http://www.brew-boss.com/

@taraba
Meni je plan da ovo proradi do početka 2016.

Čeka se da stigne LCD ekran, tasteri i neke sitnice.

Znači do nove god moram sa tobom da postanem mnogo , mnogo dobar. Odakle si poručio LCD ekran?
#7692 od Zshone
28 Nov 2015 02:13
Shone je napisao:@Sava/ napisao
Mislim da listom svi rade preko web servera, dok neki imaju mogućnost da rade bez web servera.

Preko serial konektora mogu da se povezu sa racunarom i da imas komunikaciju sa arduinom, sto znaci da mozes imati fensi gui programe za kontrolu proizvodnje.
#7693 od Shone
28 Nov 2015 02:18
Preko serial konektora mogu da se povezu sa racunarom i da imas komunikaciju sa arduinom, sto znaci da mozes imati fensi gui programe za kontrolu proizvodnje.

Imas li neke predloge, fensi gui za Linux.
#7694 od Zshone
28 Nov 2015 02:31
Uh :D trebalo je da se setim da ti linux koristis pa da cutim. xD
Paa, uvek se moze nesto smisliti. :D

Ne znam tacno na sta mislis, koje tehnologije koristiti ili kako bi to izgledalo na linuxu(nemam pojma iskreno xD)