Fotografije, sheme i uputstva kako napraviti svoju opremu za proizvodnju piva.
#15836 od raix
12 Sep 2017 17:04
STC 1000 bi trebalo da moze da izdrzi potrosace do 1000W snage. Al ti tolika grejalica ne treba. Montiras sijalicu u povecu konzervu i sve to gurnes u komoru. Bilo bi dobro da u komori imas ventilator, da vazduh cirkulise svuda. A kuleri za komp su idealni za to.
#15837 od DegenErikDE
12 Sep 2017 18:11
S obzirom da je to zamrzivač, izolacija je dobra. 400l mu je zapremina. Neka posebna sijalica ili ova obična? Ne ulazi mi u glavu kako sijalica može toliki prostor da ugreje, i da menja temperaturu uopšte. :D
#15850 od raix
13 Sep 2017 22:04
Obicna od 100w bi trebalo da zavrsi posao. Ako ti je zamrzivac u prostoriji koja se greje ili temp zimi ne pada ispod 15 stepeni, nemas potrebe za necim jacim. Fermentacija je egzotermna tj pivo ce se grejati sve dok ferm. traje. Cak i za diacetil rest pivo se sa npr 10 stepeni samo ugreje do 18. Pod uslovom da si ubo trenutak kada treba uraditi diacetil.
Ja sam davno izbacio grejanje u letnjim mesecima.
#15851 od DegenErikDE
13 Sep 2017 23:36
U principu: Uzmem grlo i sijalicu, direktno namontiram na izlaz za grejanje, sve to lepo upakujem u oveću konzervu i to bi trebalo da greje umereno. A za hlađenje hvala bogu imam zamrzivač. :D I još ventilator ubacim da nemam čepove toplog/hladnog vazduha i kraj. Da konzervu izbušim ili t o nije bitno?
#15853 od raix
14 Sep 2017 06:48
U principu to.
Nisam siguran za busenje komzerve. Ja sam sijalicu stavljao bez) samo alufolijom napravio zastor prema fermentoru. Ipak je moja komora jedan omanju frizider.
#15878 od bogyns
22 Sep 2017 08:28
Poz,
Ja za grejanje u komori koristim termo ćebe dimenzija 150*80cm pa umotam dva fermentora i tako dobijem nešto najpribližnije plaštu kod pravih fermentora. Temperatura je zimi u komori u opsegu +- 0,3 stepena a samo ćebe ima 60W, znači kao jedna sijalica ali je zato distribucija toplote na mnogo većoj površini. Mislim da je to najbolje rešenje. Ćebe Sencor sam u Win Winu platio 1990 dinara na akciji, sad imam 3 komada za sve tri komore. NEma kondenzacije i to mi je najvažnije. Samo ćebe ima dva nivoa zagrevanja koje se podešava, video sam da druga imaju i do 5, ali ja sam zadovoljan sa ovim. Svakako ćebe pomaže da pivo ostane ohlađeno duže jer deluje kao izolator pa ne dopušta da se leti pivo ugreje brzo. Odlična stvar.
#15881 od DegenErikDE
22 Sep 2017 10:13
Koliko tačno te ćebe dovede do zadate temperature? Tipa ako želim temperaturu od 19,8 stepeni, da li ćebe može to da postigne? I da li može da se prikači na STC 1000? Trenutno baš nemam keša da ulažem u to, ali ko zna.
#15883 od civi
23 Sep 2017 13:52
Uzmi konzervu od nes kafe i sijalično grlo za luster, izbuši konzervu pri dnu sa recimo burgijom 10mm (nekoliko rupa) sijalica 60W, i ventilator od kompa na vrh konzerve, trebalo bi da ti je dovoljno za dva fermentora a ako ne uspe da podigne temperaturu na željenu samo dodaj još jednu ovakvu konzervu i to će ti rešiti problem grejanja.