Fotografije, sheme i uputstva kako napraviti svoju opremu za proizvodnju piva.
#16470 od riksha
16 Feb 2018 14:13
Evo malo i ja da pokrenem ovu temu.
Pitanje za sve iskusnije kolege. Imam bure od 50 i 30 litara. Planirao sam da od velikog bureta napravim BK. Našao sam gde će mi napraviti grajač za iste pare kao da naručim iz Kine (plus imam garanciju). Ono što sam hteo da pitam je da li će mi biti dovoljno da od bureta od 30 litara napravim MT? Ili je možda bolje da od tog bureta napravim HLT a da nabavom još jedno od 50 litara za MT?

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
#16472 od Radovan
16 Feb 2018 16:01
Kuvanje u buretu od 50l , kuva se 47-48l(tesno) sladovine na pocetku,kraj je 41-42l istoceno u fermentor.
Ukomljavanje je oko 9.5kg slada, zavisi od recepta +-1kg,za to ti treba 25-28l vode za ukomljavanje.Ovo vec ne moze da ide u keg od 30l,koji kada se isece bude 28l.Ispiranje bi grubo bilo sa 35-38l.Opet kratko.Ili da smanjis materijal i vodu, da se uklopis u 30l ukomljavanja i oko30l tople vode za ispiranje,kuvanje bi ugrubo ispalo na oko 40tak lit, istoceno u fermentor oko 32-35l.
#16682 od darkopo
12 Apr 2018 07:35
riksha je napisao:Evo malo i ja da pokrenem ovu temu.
Pitanje za sve iskusnije kolege. Imam bure od 50 i 30 litara. Planirao sam da od velikog bureta napravim BK. Našao sam gde će mi napraviti grajač za iste pare kao da naručim iz Kine (plus imam garanciju).

Gde si uspeo da pronadjes grejac i koliko je izaso ?
#16683 od riksha
12 Apr 2018 08:01
darkopo je napisao:
riksha je napisao:Evo malo i ja da pokrenem ovu temu.
Pitanje za sve iskusnije kolege. Imam bure od 50 i 30 litara. Planirao sam da od velikog bureta napravim BK. Našao sam gde će mi napraviti grajač za iste pare kao da naručim iz Kine (plus imam garanciju).

Gde si uspeo da pronadjes grejac i koliko je izaso ?
Prohromski grejač od 4.5kW, 2600 dinara. Firma Eltrans, Beograd.

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
#17038 od dikics
11 Sep 2018 12:38
Од великог броја разлчитих система за кућно пиварство, а за употребу у ограниченом простору (стану), делује ми да је најједноставнији систем попут оног који се продаје у Мигросу (https://migros.rs/Asortiman/Kuvanje_piva.html). Оно што ме занима је, да ли би уколико уградим грејач од 4,5-5кW ''комина'' смела да буде у контакту са грејачем? уместо вреће за слад бих направио корпу од ситно перфорираног прокрома која би наравно била издигнута изнад грејача. Такође ме занима да ли би и за овакав систем за проток ''комине'' била адекватна пумпа од веш машине и на који начин би се пумпа адекватно чистила и одржавала (да ли је довољно само пустити ''окси'' да проциркулише кроз пумпу и цеви)?
#17039 od SVR
11 Sep 2018 21:35
kako mislis da ce biti u kontaktu sa grejacem ako je u vreci ili korpi? moze pumpa od ves masine, isperes je toplom i hladnom vodom na kraju kuvanje. ta 'korpa' treba da ima poklopac da ne preliva i zrna slada. Jel vec imas ideju gde ces tu korpu da pravis i koliko izadje? hoces da ugradjujes i elektroniku kontrolor pumpe i grejaca? svi ti sistemi su 'decica; klonovi braumeister-a pa ako vec nisi pogledaj po youtube kako radi
#17041 od dikics
11 Sep 2018 22:11
Nisam mislio na sam slad, već na sladovinu zbog šećera i proteina koji se nalaze u njoj. Još ne znam koliko bi koštala takva korpa zato što još nisam odredio dimenzije korpe, a da umesto korpe od perforiranog lima napravim nešto slično od prokromskih šipki u koji bi išla vreća za slad. Na samom početku planiram da ugradim samo kontrolu temperature, dok će paljenje pumpe i hlađenje biti manuelno. Znam za princip rada braumaistera i da su ostalo uglavnom kineske verzije te mašine. Koliko sam video, njihovi grejači su uglavnom 3,5kw pa ne znam da li bi razlika u snazi grejača osim ubrzavanja zagrevanja imala još neki uticaj na sam proces.
#17042 od SVR
11 Sep 2018 22:17
taman reko ti sam pravis 'korpe' , imam visak elektronike pa da padne dzoranje :-)
dal ce da zagoreva zavisi od toplotnog koeficijenta grejaca, sta to znaci... imas grejac od npr. 3kW koji je dugacak 50cm i imas grejac od 3kw koji je dugacak 150cm, sve su sanse da grejac 3kW i 150cm nece da zagoreva, dok ovaj prvi moze.
#17044 od dikics
12 Sep 2018 08:38
Nemam TIG inače bih pokušao sam da je zavarim :) mene upravo to možda i brine :lol: razmišljao sam da stavim dva spiralna od 2,5kw ili jedan 2.5 a jedan 2kw, pa da da u paru rade dok se diže temperatura, a kada je dostignuta da samo jedan održava. Pretpostavljam da bi mi za to bila potrebna 2 kontrolera? Sondu sam mislio da kroz gornji otvor na buretu ubacim. Nemam ideju kako bih je ubacio sa bočne strane a da spoj dihtuje :o
#17047 od SVR
12 Sep 2018 17:00
Bas zavrsavam ArdBir CIGANCE :-) kontrolor koji sam osmislio da se koristi na bilo kojoj serpi, sa grejacem il reso-om sa dodatkom , ne znam dal PID moze da resi takav problem, da imas 2 grejaca , ali posto ti 2 grejaca trebaju da zagrejes vodu, i da kod ukomljavanja podignes temp sa 60=tak na 72C nrp lako dodas na jedan (ili oba) grejaca prekidace pa rucno iskljucis jedan grejac dok drugi i dalje regulise kontrolor