Fotografije, sheme i uputstva kako napraviti svoju opremu za proizvodnju piva.
#1004 od civi
25 Jul 2014 13:51
Trenutno ne mogu da nadjem tačen podatke o potrošnji struje peltier elemenata ali i dalje vam tvrdim da je najskuplji vid hladjenja i grejanja. Ukoliko želite da napravite komoru i nije vam problem da uložite tih 200-400 eura onda kupite INVERTER koji ima mnogo manju potrošnju od klima uređaja. Sa ovim elementima je neisplativo raditi komoru i to pogotovu veću.
#3700 od Mapinguarify
16 Jan 2015 09:16
E ovako, s obzirom na to da sam apsolutni početnik, kupovina frižidera/zamrzivača će pričekati. Hteo bih a prenesem iskustva sa komorom iz prvog posta. Naime, napravili smo je drugar i ja od stiropora 8 cm debljine i stavili u prostoriju gde temperatura nije drastično viša od temperature fermentacije, iskustva su krajnje pozitivna, lako se povećava i spušta temperatura unutar same komore, i pivo se fermentisalo konstantno na otprilike 19C što je odlično. U komori je kaca od 30l.
Mi smo komoru napravili tako da bude što manje zapremine, čisto dovoljna za bure, a da flaše koje koristimo za zagrevanje ili hlađenje idu po ćoškovima komore, s obzirom na to da je komora četvrtasta, a bure okruglo. Mala zapremina koja treba da se rashladi dovodi do toga da se temperatura jako lako održava na željenom nivou. Kontrolisali smo jednom do dva puta dnevno i nijednom nije bilo značajnih promena.

Za male ture koje radim kod kuće (4-5l) sam uzeo neki matori priručni frižider koji je blejao u špajzu, unutra ubacio fermentor (plastična kofa za mleko od 6l) + vrenjača iz Majstora za pivo. I s obzirom na to da frižider ne bi mogao da se zatvori od vrenjače, isekao komad stiropora veličine poklopca i njim zatvorio "komoru". Hladim zaleđenim flašama li freonima, i pokazuje se kao jako uspešno, jer bez problema održavam temperaturu na 19C iako je u sobi gde je komora 28C.

Ovo drugo je sasvim prihvatljiva opcija za početnike iz više razloga.
1. Prilično je jeftina opcija.
2. Male ture su jako dobre za eksperimentisanje sa stilovima, jer nije strašno ni da je zajebeš.
3. Ako živite u stanu, i ne živite sami ili nemate mesta za kacu od 30 litara, i dalje možete da kuvate svoje pivo.
Slika
#6105 od SVR
18 Avg 2015 20:05
Imam materijal za izradu fermentacione komore onu koju je postavio SHONE od rasturenog friziderra i napravljene ormancine pa bi da pazarim frizder friz i skutijam monstruma komoru.
E sad dobro bi mi dosao savet nekog ko se bas razume u frizidere -koji kupiti -koji bi najlakse bilo rasturiti kao na youtube videu, da ne mora da se rastavlja i naknadno puni tj. da ne mora da uskace frigo serviser

dal moze da se iskoristi neki od ovih HI TECH 'kompjuter' frizidera sto otapaju greje lade pevaju ......itd
kod njih crkne elektronika koja kosta 100-150EU pa ih se ljudi resavaju, a posto meni taj termostat i elektronika ne trebaju, dal moze da se izbaci i da ide samo na sklopku PID ili STC
#6109 od taraba
18 Avg 2015 21:17
Ako mene pitaš uzmi neki koji ima onu friz komoru koja ujedno hladi i frižider.
Oni fensi koji su samo frižideri imaju freon linije u zodovima i to dok iskopaš ima da ti presedne 10 puta.
#6111 od SVR
18 Avg 2015 21:24
Aha , vidis nije mi palo na pamet kud se denu ona komora za led koja je postojala na starim friziderima.
Da cilj je da ne placam punjenje i sl to je znaci to.
#11810 od raix
27 Jul 2016 15:58
Da li ovih oko 30 kilograma koliko moze da primi ovaj fermentor iz majstora moze da stoji na staklenoj polici frizidera?
Meni se uvek cinilo da je to previse. U mom frizideru je cigla ispod fwrmentora.
Gde si stavio sondu ovog Dixela?
Ima li razlike izmedju Dixela i stc1000?

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk
#11811 od Shone
27 Jul 2016 16:41
U procesu sam izrade , sinoć je lepljena folija. Sonda će ići uspravno nalepljena na fermentor, ovo su samo slike. Pošto imam mogućnost kontrole ventilatora, ostaje da i njih ugradim. Na kraju kontroliše i grejanje, ali to je poslednja faza i za sada mi nije potrebna. Može da izdrži i više u fermentor stavljam maksimum 25L, ali fermentor jednim delom nailazi na stepenik plastika od frižidera, nije samo staklo. Za svaki slučaj tu će doći prohromski preforirani lim i ispod - desno ventilator koji duva na gore, iznad ("plafon") levo drugi ventilator. Imam mogućnost programiranja ventilatora da rade u raznim fazama npr, rad samo kada je kompresor uključen, rad bez kompresora, i kontinualni rad.

U principu on ima malo veću mogućnost kontrole, alarma,ventilatora, sijalice, gasnog ili električnog grejača, programiranja raznih stvari, mislim ali nisam siguran da se može isprogramirati nekoliko dana ili faza hlađenja, tj održavanja temperature.
Tek sam počeo da se igram sa njim, strpljivo je čekao dve godine, da ga pustim u pogon. Urađeno je ono što mi je važno, sad lagano. U planu mi je da ga pretvorim i u točilicu, pa kad šta zatreba. Gore bi trebalo da dođe, mermerna ploča sa kobrom.

Krčka se starter :shock:

Slika
#14457 od Duća
24 Mar 2017 11:28
Jel mora stiropor 8-ca za ovu varjantu iz prvog posta ili mislite da bi mi i 5-ca uradila posao?
Bitno mi je zbog prostora jer sam našao štek u stanu u kom mi je svaki cm bitan :)
#14458 od civi
24 Mar 2017 11:32
Što više to bolje, ali vodi računa da sa nečim moraš da dogrevaš ili hladiš pa ostavi prostor i za flaše, patrone ili šta god.