Sve te male, velike i javne tajne kod pravljenja dobrog piva.
#7500 od srdjannoname
22 Nov 2015 09:47
Ja sam početnik u kućnom pivastvu, tako da moje savet primi sa rezervom :D, ali meni ta količina pene i to što pivo sladi liči na višak nefermentabilnih šećera. Na kojoj temeraturi si ukomljavao?

saša blagojević je napisao:sve si u pravu,al nestrpljenje je bilo jako veliko.to sam sad uradio sa ovom turom i neću nikad više.MORAO SAM,nisam mogao više da čekam.fermentiralo je 15 dana(znam da je malo),a flaširao sam ga pre 9 dana(i to je malo).pena je nestabilna(brzo pada) i još uvek sladi malo.inače ukus mi je baš lep.punim ga tako što na litru piva stavim 7 gr.dekstroze u posebno bure,pa iz njega točim u flašice
#7502 od saša blagojević
22 Nov 2015 10:27
30 min na 55-60,zatim 45 min na 62 min,zatim 30 min na 72.jodna proba je bila ok.ama brzo sam ga usuo u čašu,ne peni baš tolio kao što izgleda na slici
#7503 od taraba
22 Nov 2015 11:22
E nemoj se mlatiš sa step mash rasporedom. Radi prostu infuziju na 63-69 C (zavisno od fermentabilnosti koju hoćeš).
Kad budeš imao dobru praksu svega ostalog onda eksperimentiši sa različitim restovima, al samo ako znaš šta koji treba da radi i šta želiš da postigneš.
95% piva se radi prostom infuzijom na jednoj temperaturi.
#7504 od saša blagojević
22 Nov 2015 13:55
a ja se držo onog mg.Vasila(zaboravio sam kako se preziva)(slušao sam predavanje na youtoub-u).(moje pivo).misliš da nema baš potrebe za tim svim?
#7508 od raix
22 Nov 2015 14:37
Ima smisla raditi restove za ture od npr 500l +. Smatram zbog toga sto je tesko postici ujednacenu temperaturu u celom mash tunu. Za ove nase kucne potrebe nema smisla. Mash od 20l je premali da bi bilo velikih odstupanja na vrhu i dnu...
Vasil je radio u bipu, zna kako su tamo radili. Tog dana je bio u cudu kada smo mu objasnili ovaj kucni metod. To kamera nije zabelezila. Sledece godine je sa nevericom gledao u Landrasov herms i ukomljavanje sa jednim stepom. A landrasova Citra je bila dobra, malo prenatrpana natrpana aromom ali to je moj ukus.
#7509 od raix
22 Nov 2015 14:40
saša blagojević je napisao:i da,znam šta koji znači.onaj 55-60 za prekidanje dugih lanaca proteina i td.

Za male ture koje radis sa sladovima a ne nekim drugim nesladjenim zitaricama. Nema potebe raditi restove.
#7510 od taraba
22 Nov 2015 15:55
Protein rest je od 48 - 55C valjda?
Od 55-60 je beta rest.
Protein rest ima smisla kad praviš recimo Belgian Wit gde je 50% obična pšenica.
Za slad koji se danas koristi nema potrebe jer je % proteina dosta mali, taman koliko treba, pa možeš da ubiješ penu. Pogotovo ako radiš duže od 10-15 min.
#7512 od saša blagojević
22 Nov 2015 18:05
e to onda objašnjava mnogo toga.verovatno sam i ubio penu jer sam radio protein rest 30 min.lepo sam to pročitao na jednom sajtu(pivo prema Ivanovom receptu)(HR-inače za preporučiti za čitanje),al rekoh,Magistar je to,valjda zna šta priča.
#7513 od Mapinguarify
22 Nov 2015 18:19
sve si u pravu,al nestrpljenje je bilo jako veliko.to sam sad uradio sa ovom turom i neću nikad više.MORAO SAM,nisam mogao više da čekam.fermentiralo je 15 dana(znam da je malo),a flaširao sam ga pre 9 dana(i to je malo).pena je nestabilna(brzo pada) i još uvek sladi malo.inače ukus mi je baš lep.punim ga tako što na litru piva stavim 7 gr.dekstroze u posebno bure,pa iz njega točim u flašice

15 дана у ферментору је ок. 9 дана у флашама је премало. Мораш да сачекаш да се квасац смири, и да се укуси испеглају, да ништа не одскаче. Када пребрзо сипаш доста газирано пиво које се још није смирило, долази до овога. Ја прву флашу сваке туре отварам после минимум 15 дана, што је и даље прерано, али корисно је због тога што тако видиш колико је заправо боље када пиво лежи четири, пет недеља. :)
Следећу флашу немој да отвараш макар још две недеље.
Стрпљење је мајка пиварства.