Sve te male, velike i javne tajne kod pravljenja dobrog piva.
#2747 od Sinisasky
14 Nov 2014 12:19
Vremenski period fermentacije?
Koristim vec duze vreme kvasac us-05.
Svaka fermentacija izgleda ovako:
prva 2 dana burna fermentacija - 18c
naredna 2-3 dana lagana fermentacija - 18-19c
posle 6. dana vise nema ni jednog mehurica, sve staje - oko 19c.

sa OG 1,055 spadne na FG 1,012 i tu stoji. Po meni dovoljno. Pivo stavljam na cold crash na 7-8 danu.
2 dana cold crasha i flasiranje.

Sta se desava u 2. i 3. nedelji u primarnom fermentaru? Ako bi ostavio pivo da odlezi.
#2749 od raix
14 Nov 2014 13:02
Tzv tiha fermentacija (sekundarna) ili koji vec drugi naziv za to postoji... kvasac tada radi i dalje, obradjuje kojekakva hemijska jedinjenja i tako pivo dobija na organoleptickim (ukus i miris) osobinama.
Slicno kao i vina - sto duze leze ukusnija su. Samo sto piva ne treba previse da odlezavaju. Gube se arome hmelja.
#2750 od Sinisasky
14 Nov 2014 13:07
Da li to znaci ta ne treba da radim hladni lom na 7. ili 8. danu , nego da radim izmedju 10-15dana od pocetka fermentacije.

Pivo svaki put ima dobar ukus i miris, pa nisam siguran koliko da odrzavam fermentaciju.
#2755 od civi
14 Nov 2014 17:33
Koliko sam ja razumeo ti flasiras pivo posle 10 dana. Po meni je to prekratak period fermentacije, mislim da ispod 15 dana nije dobro. Slobodno mozes da drzis u primarnom 3 pa i 4 nedelje mada je 3 prava mera. To sto ti vrenjaca miruje ne znaci da je sve zavrseno. Od mene savet produzi bar na 15 dana pa onda hladi pivo i flasiraj.
Ukoliko i ja gresm neko ce i mene ispraviti.
#2761 od AleksandarV
14 Nov 2014 22:57
Ja u pravilu ostavljam da stoji 21 dan. Pošto nemam uslova za precizniju kontrolu temperature, držim na sobnoj temperaturi. I onda flaširanje. Za to vrijeme kvasac sve za sobom počisti. Posebno ako fermentacija stane pa ga onda treba ponovo potjerati. Neka kvasac ima dosta vremena.
#2773 od Stole
15 Nov 2014 10:05
Cold crash tako rano je jako pogresno. To sto ti se cini da je zavrsena fermentacija ne znaci da je zaista tako. Kao sto su ti drugi vec napomenuli, postoji tiha fermentacija i neko opsteprihvaceno pravilo jeste da, ako nisi 100% siguran da je gotova fermentacija (a tesko da zaista mozes biti 100% siguran) onda je najbolje da pivo ostavis da odfermentira 3 nedelje. Nakon toga ide cold crash i sve ostalo sto ide nakon toga. Za sve dobre stvari treba malo vremena i strpljena, pivo nije izuzetak tome. :laganica:
#2865 od Shone
18 Nov 2014 19:51
Hladni lom se radi neposredno pre flaširanja. Neke vrste piva zahtevaju hladni lom ranije npr. Duvel, obično je razlog tome separacija kvasca i dobijanje bistrijeg piva. Postoje kvasci koji nisu baš srećno rešenje za kondiciranje piva u flašama. Tada se primenjuje takođe ova metoda, kvasac se uspava, pivo pretoči i flašira sa kvascem koji je spoban i vičan skundarnoj fermentaciji u flašama. Dakle ne radi se samo o gaziranju, već i o tome kakav ukus i koliko stabilno pivo želimo da dobijemo.
#3269 od Laik
07 Dec 2014 23:44
Stole mi je spomenuo a i Shone je cini mi se to vec negde pisao, da je tempratura u fermentoru, u toku fermentacije, veca u onosu na okolinu.
Da li je ovo razlog sto se u pojedinim receptima spominju razlicite temperature na kojima se treba odvijati jedna fermentacija? Tj. u prvih par dana da se fermentor drzi na nesto nizoj temperaturi a kasnije da se ta temperatura digne? Mozda ovo nije vezano za ovu temu ali da li temperaturu u fermentoru merite nekom vrstom potopljenog termometra ili je dovoljno meriti trakama na fermentoru?
#3274 od Stole
08 Dec 2014 00:05
Ne, razlicite temperature fermentacije su tu zbog razlicitih osobina kvasaca. Povecavanjem temperature fermentacije mi pokusavamo da od datog kvasca izvucemo neku odredjenu osobinu, karakternu crtu sto bi se reklo. To se u stvari radi kako bi se postigao odredjeni zilj za stil piva koje pravimo. Jos jedna pozitivna stvar kod povecanja temperature pred kraj fermentacije jeste sto se tako dobija nesto "cistiji" ukus piva.

Takodje, nece svaki kvasac se ponasati isto. Postoje kvasci sa burnijom fermentacijom te ce oni i odavati znatno vecu temperaturu nego neki malo manje temperamentni kvasci.